Szparagi to gatunek byliny z rodziny szparagowatych. Cenimy je głównie za delikatność i lekkostrawność, dużą zawartość soli mineralnych i innych cennych skladników. Chętnie sięgają po nie wszyscy ci, którzy dbają o formę i o zdrowe odżywianie. Do tego, bardzo szybko się je przygotowuje oraz niezwykle okazale i atrakcyjnie prezentują się na talerzu.
Kolejnym warzywem, które święci triumfy w polskiej kuchni, jest cukinia. Kiedyś niedoceniana, dziś stosowana jako składnik wyjściowy lub dodatek do wielu dań, jest odmianą dyni zwyczajnej. Dostarcza naszemu organizmowi potrzebnych składników mineralnych, zwłaszcza potasu oraz karotenu, dlatego warto używać jej w kuchni właśnie teraz, kiedy jest świeża i pochodzi z upraw w naszych ogródkach i na naszych polach. To lekkostrawne i bardzo uniwersalne warzywo możemy dodawać do różnorodnych dań, mając gwarancję smaku i zdrowia.
Bardziej wyrazista, niż poprzednie warzywa, jest kalarepa, której możliwości i sposoby wykorzystania dopiero stopniowo odkrywamy. Jest odmianą kapusty warzywnej, która dostarcza wielu skladników odżywczych: sodu, potasu, magnezu, wapnia, żelaza, jodu, witamin: B1, B2, B6, C. Zawiera także luteinę. Dlatego też warto wkomponować kalarepę w letnie sałatki, surówki i szaszłyki.
Kolejnym popularnym, polskim warzywem jest bób. Najczęściej traktujemy go jako przekąskę, obgotowując i podając bez dodatków. Okazuje się jednak, że może być on doskonałym uzupełnieniem letnich sałatek i dań obiadowych. Sposobów na wykorzystanie bobu jest wiele, warto więc poeksperymentować, pamiętając jednak o jego niecodziennym smaku.
Znanym i lubianym od lat warzywem są brokuły, na których wykorzystanie znamy coraz więcej sposobów. Wciąż jednak najpopularniejszym jest ugotowanie ich i podanie jako dodatku do obiadu lub zmiksowanie ich na zupę krem. Tymczasem brokuły, należące do rodziny kapustowatych, można wykorzystywać do sałatek czy surówek, nawet w postaci surowej. Warto mieć świadomość, że brokuły zawierają m.in. witaminę C, beta-karoten, witaminy z grupy B, potas, magnez oraz żelezo, a także sulforafan – i jak najczęściej włączać je do swojego jadłospisu.
Szparagowe love
Wszyscy kochamy makarony. Zwłaszcza za szybkość i prostotę ich przygotowania. Idealnie do dań makaronowych nadają się warzywa sezonowe, w tym szparagi. Warto skomponować danie z obu dostępnych odmian – białych i zielonych szparagów. Należy jednak pamiętać, że białe potrzebują dłuższego czasu gotowania niż zielone. Dodanie pomidorków koktajlowych i garści świeżej bazylii sprawi, że danie będzie wyglądało jak z najlepszych włoskich restauracji. Prosty i tani przepis, a jakże doskonały smak!
Makaron ze szparagami w sosie śmietanowym
Składniki:
Sposób przygotowania:
Królowa cukinia
Lato to idealna pora na lekkie sałatki. Przy odrobinie pomysłowości i odpowiednim skomponowaniu mogą stanowić one pełnowartościowy i sycący posiłek. Idealnie w połączeniu z królową letnich warzyw – cukinią – sprawdzi się pieczony łosoś. Do tego mozzarella, papryka, oliwki, cebula i pyszne danie gotowe. Przygotowując sałatkę, której idealną bazą będzie roszponka, należy pamiętać o skomponowaniu sosu, który delikatnie, ale wyraziście podkreśli smak wszystkich składników. Ci, którzy wolą dania mięsne, z powodzeniem mogą wykorzystać w proponowanej sałatce pierś z kurczaka, przygotowaną w ten sam sposób. Pamiętajmy jednak, aby kurczaka piec trochę dłużej.
Włoska sałatka z cukinią
Składniki:
Sposób przygotowania:
Kalarepa? To jest krzepa!
Doskonałą propozycja dla wszystkich tych, którzy uwielbiają niecodzienne kompozycje i zaskakujące
smaki, a do tego cenią sobie dbanie o formę, jest sałatka z czarnej fasoli, awokado i świeżej kalarepy. Jej wyrazisty smak podkreślają owoce, takie jak pomarańcze. Dodanie żółtych pomidorków koktajlowych i chipsów z banana zagwarantuje nie tylko pełnię smaku, ale także kolorowy, letni wygląd na talerzu. Propozycja na lunch, do pracy i na weekendowy piknik albo grilla w ogrodzie.
Sałatka z czarnej fasoli
Składniki:
Sposób przygotowania:
Jak młody bób!
Wciąż nie doceniamy bobu jako składnika pełnych dań i wartościowych posiłków. Czas to zmienić! O tej porze roku mamy wiele ciekawych możliwości łączenia go z innymi warzywami. Do sałatki z bobem i boczkiem idealnie pasują małe, młode, polskie. Takie połączenie warto podkreślić świeżą natką pietruszki, cebulą i odpowiednio dobranym, ziołowym sosem. „Do sałatki z bobem i ziemniakami dobrym dodatkiem będą pomidorki koktajlowe” – radzi Piotr Murawski, szef kuchni Knorr.
Sałatka z bobem i ziemniakami
Składniki:
Sposób przygotowania:
Brokułowa feta!
Uwielbiamy takie uczty na talerzu! Pełnia letniego smaku, a do tego gwarancja pożywnego posiłku. Do codziennego jadłospisu warto włączyć wariant brokułów, które nie są gotowane, ale tylko lekko sparzone. Zachowają one swój smak, a przy okazji będą chrupiące i wyraziste. Ich połączenie z serem feta i indykiem podkreślą płatki migdałów i odpowiednio skomponowany sos. Szybka w przygotowaniu, lekka i sycąca, idealna propozycja na wakacyjny lunch w domu lub do pracy.
Sałatka brokułowa z serem feta
Składniki:
Sposób przygotowania:
Smacznego!
------------------------------------------
Kontakt prasowy:
Joanna Szałasz
specjalista public relations
e-mail: joanna.szalasz@knorr.pl
tel.: +48 536 410 824
All rights reserved 2013 - 2024; Deweloper Ads-Center.NET